Staff List
- Maths
- M Mockler
M Mockler
Curriculum Leader Maths
- J. Anderson
J. Anderson
Maths Teacher
- H. Smith
H. Smith
Maths Teacher with KS4 responsibility
- A. Thorn
A. Thorn
Maths Teacher with KS3 responsibility
- J. Walter
J. Walter
Maths Teacher
- J. Woodfield
J. Woodfield
Maths Teacher
- S.Michael
S.Michael
Maths Teacher
- S Godfrey
S Godfrey
Maths Teacher
- I. Chughtai
I. Chughtai
Maths Teacher
- English
- S. Attwood
S. Attwood
Curriculum Leader English
- N. Stevens
N. Stevens
Co-Curriculum Leader English
- S. Fitzgerald
S. Fitzgerald
SENCO
English Teacher - C. Richards
C. Richards
English Teacher / Literacy Lead
- D. Anderson
D. Anderson
English Teacher
- S. Drake
S. Drake
English Teacher
- Science
- D. Nayar
D. Nayar
Curriculum Leader Science
STEAM Leader - B. Smith
B. Smith
Assistant Headteacher /Teacher of Science
- T. Mahmood
T. Mahmood
Science Teacher/Head of Physics
- H. Savin
H. Savin
Science Teacher/Head of Biology
- J. Rule
J. Rule
Science Teacher
- D.Mubashar
D.Mubashar
Science Teacher
- S. Woods
S. Woods
Science Teacher
- T Rosson
T Rosson
Science Teacher
- Art
- N. Jamieson
N. Jamieson
Curriculum Leader Art
- A. Chedciala
A. Chedciala
Art Teacher
- E. Nicholls
E. Nicholls
Art Teacher
- C.Frank
C.Frank
Art Teacher
- Child Development / Health & Social Care
- L. Martin
L. Martin
PE Teacher
Lead Teacher Child Development/Health & Social Care
- Computing
- K. Byrne
K. Byrne
Curriculum Leader Computer Science
- B. Aquilina
B. Aquilina
Computer Science Teacher
- Design & Technology
There are currently no team members within this category, please check back at a later date.
- Food & Nutrition
- E. Maple
E. Maple
Curriculum Leader Food & Nutrition
- Geography
- N. Vasilovici
N. Vasilovici
Curriculum Leader Geography
Leader of Learning - H. O'Shea
H. O'Shea
Geography Teacher
- P.Carvalho
P.Carvalho
Geography Teacher
- History
- R. Reid
R. Reid
Curriculum Leader History
Leader of Learning - C. Bidwell
C. Bidwell
Deputy Headteacher
History Teacher - J. Gee
J. Gee
Associate Assistant Headteacher Standards
History Teacher
Head of Year 10 - E. Edwards
E. Edwards
History Teacher
RE Teacher - N. Rola
N. Rola
History Teacher
- Modern Foreign Languages
- F.Barringer
F.Barringer
Curriculum Leader MFL
- S. Montgomery
S. Montgomery
MFL Teacher
RSHE - S. Shellard
S. Shellard
MFL Teacher
- G. Castro
G. Castro
MFL Teacher
- Performing Arts
- N. Best
N. Best
Curriculum Leader Drama
- C. Pugh
C. Pugh
Assistant Headteacher
Drama Teacher - S. King
S. King
Curriculum Leader Music
- M. Crocker
M. Crocker
Music Teacher
Drama Teacher
Head of Year 8
- PE
- J. Curtis
J. Curtis
Curriculum Leader PE
- P. Clarke
P. Clarke
PE Teacher
Head of Year 9 - L. Martin
L. Martin
PE Teacher
Lead Teacher Child Development/Health & Social Care - S. Divers
S. Divers
PE Teacher
Head of Year 11 - T. Weeks
T. Weeks
PE Teacher
- H Warren
H Warren
PE Teacher
Head of Year 10
- Religious Studies
- M. Barnes
M. Barnes
Curriculum Leader RE
- E. Edwards
E. Edwards
History Teacher
RE Teacher - S. Shaw
S. Shaw
Religious Studies Teacher
- S.Blackwell
S.Blackwell
Religous Studies Teacher
- RSHE
- S. Montgomery
S. Montgomery
MFL Teacher
RSHE
- Special Educational Needs
- S. Fitzgerald
S. Fitzgerald
SENCO
English Teacher - C. King
C. King
Teacher of the Deaf
- S. Kirtland
S. Kirtland
ELSA
- E. Rawlins
E. Rawlins
LSA (HIU)
- E. Cox
E. Cox
LSA
- C. Feasey
C. Feasey
LSA
- K. Yeomans
K. Yeomans
LSA
- Y. Gautam
Y. Gautam
LSA
- S. Rana
S. Rana
LSA
- D. Foley
D. Foley
LSA
- E. Spahiu
E. Spahiu
LSA
- A. Windiate
A. Windiate
LSA
- C Luca
C Luca
LSA
- E. Vincent
E. Vincent
LSA
- Student Support - The Raising Aspirations Suite (RAS)
- L.Brauner
L.Brauner
Pastoral Manager
- R. Rigden
R. Rigden
Safeguarding / Mental Health Lead
- E. Brown
E. Brown
Student Support Officer
- K. Valliani
K. Valliani
Student Support Assistant
- S. Ginto
S. Ginto
Student Support Assistant
- Student Support - Inclusion
- S. Heys
S. Heys
Admissions Officer
- L. Musat
L. Musat
Inclusion Manager
- ELSA
- S. Kirtland
S. Kirtland
ELSA